Pytanie 3 Liga

Więcej
5 lata 9 miesiąc temu #174 przez Wiesław Janocha
Wiesław Janocha odpowiedział w temacie: 3 Liga
Pomysł Roberta Korpalskiego - Superliga Śląska - wg mnie przedni! Warto sprawdzić czy równie przychylnie zostanie przyjęty przez Opolan i Górnoślązaków. Jeśli tak, to przybyłyby bardzo ciekawe rozgrywki. :)
A jeśli rozmawiamy o zmianach w regulaminie 3 ligi, to warto porozmawiać o plusach i minusach obecnego regulaminu.
1) dwie rundy dziennie to niewątpliwie minus, ale za to pozwala dwukrotnie obniżyć koszty, co przy średniej sytuacji finansowej większości klubów jest bardzo istotne. Ponadto zmniejsza liczbę dni turniejowych do 6.
2) rozciągnięcie w czasie to minus, ale pozwala większości zawodników zagrać wszystkie mecze - przy większym tempie rozgrywek, nie każda żona (mąż, mama czy tata) zgodzi się na regularne granie,
3) liczba zawodników w drużynie - 5 - też wynika ze względów ekonomicznych (tyle osób mieści się w przeciętnym samochodzie osobowym, który dla większości drużyn jest najwygodniejszym środkiem transportu),
4) zaletą 3 ligi jest też jej elitarność (rozgrywki toczą się na niezłym poziomie, a chętnych do gry w nich raczej nie brakuje), a ponadto stabilność (regulamin nie ulegał większym zmianom od ponad 10 lat).
Uważam, że w sprawie zmian w regulaminie 3 ligi seniorów ważny głos powinien należeć do klubów, które biorą w nich udział.
Ta dyskusja jest bardzo dobrym przygotowaniem do zebrania, które odbędzie się za tydzień w Żarowie.

Wiesław Janocha - kapitan drużyny Śródmieścia

PS. Bardzo się cieszę (podobnie jak pan Marek Ścisły), że forum trochę się "obudziło". Brakuje mi miejsca, gdzie można porozmawiać o szachach, regulaminach, ciekawych sytuacjach itp. w szerszym gronie, a równocześnie na pewnym poziomie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
5 lata 9 miesiąc temu #173 przez Robert Korpalski
Robert Korpalski odpowiedział w temacie: 3 Liga
Uważam pomysł powołania dwóch niezależnych systemów rozgrywek za rewelacyjny! Zresztą próby organizowania dodatkowej Otwartej Ligi już były, gdyż zapotrzebowanie na coś takiego, co uzupełni sezon i rozciągnie aktywność klubów na cały rok, istniało od dawna. Jednak teraz powstała świetna koncepcja, by to były nie rozgrywki dodatkowe typu zapchaj-dziura, lecz wręcz nadrzędne i dlatego warto pójść za ciosem i od razu (bądź w przyszłości) utworzyć Dojazdową Superligę Śląską (wzdłuż autostrady A2). Taki twór bazujący na ligach wojewódzkich (3 śląskich województw) mógłby konkurować nawet z ligami centralnymi, zżeranymi przez skoszarowanie i jednorazowość. Oczywiście dotychczasowe rozgrywki - te dające awans - też by pozostały i w ten sposób te dwa różne systemy rozgrywek wypełniłyby cały sezon i by w nim razem się pomieścić, nie trwałyby zbyt długo, czyli nie zahaczałyby o zbyt wiele - obecnie już comiesięcznych - okresów obliczeniowych rankingu FIDE.
The following user(s) said Thank You: Wiesław Janocha

Więcej
5 lata 9 miesiąc temu #172 przez Artur Czyż
Artur Czyż odpowiedział w temacie: 3 Liga
Osobiście uważam ze w danej lidze klub powinien być reprezentowany przez jedną drużynę. Pogląd taki głoszę od dłuższego czasu - niestety bezskutecznie. W lidze nie podoba mi się też ustawiania kalendarza rozgrywek pod turnieje juniorskie. Jest to liga seniorska a juniorzy mają dużo swoich turniejów. Gra w lidze seniorskiej powinna być dla nich przywilejem, wyróżnieniem. Myślę, że większość zawodników woli rundy pojedyncze, popołudniowe. Wystarczy zobaczyć na nacisk zawodników na II lidze, po którym rundy poranne zostały przeniesione na 15:00.

trzeba zrobić rozgrywki drużynowe dolnośląskie, bez ograniczeń(gry w wyższych ligach) o mistrzostwo Dolnego Śląska ( z podziałem na podokręgi) i pucharowe otwarte

Zdecydowanie popieram taki pomysł.

pozdrawiam
Artur Czyż

Więcej
5 lata 9 miesiąc temu #171 przez Szachy
Szachy odpowiedział w temacie: 3 Liga
Cieszy mnie, że w końcu została poruszona kwestia na temat 3 ligi. Uważam, że należałoby wprowadzić jakieś nowości do tej ligi. Moim zdaniem za mało jest meczy, wydaje się, że 3 liga długo trwa, a to dlatego, że terminy spotkań są rozciągane w czasie. Opcja z podwójną kołówką jest ciekawa i daje tą przyjemność, że można się zrewanżować przeciwnikowi. Natomiast smutne jest to, że MUKS nie skorzystał z awansu. Zero wsparcia przez związek szachowy. Powinna być jakaś nagroda dla zwycięzcy 3 ligi, związek powinien coś w tej sprawie zrobić. Teraz mam takie pytanie dla osób znających temat. Co się dzieje, jeżeli MUKS odmawia awansu, lub nie może awansować z innych względów?? Prawo awansu ma druga drużyna w tabelii, a jeśli ta zrezygnuje to 3, itp. ??

PS: Co do możliwości startu kilku drużyn z jednego klubu, to jak dla mnie to jest totalny bezsens. Co w 3 lidze będzie grała Polonia Wrocław 5 ... Polonia Wrocław 15 ... i tak do "n"?? Ryzyko ustawiania meczy w tym wypadku jest duże. W sumie to mogliby sobie zrobić własną ligę z tyloma drużynami.

Więcej
5 lata 9 miesiąc temu #170 przez Marek Ścisły
Marek Ścisły odpowiedział w temacie: 3 Liga
No właśnie, tym bardziej, że okregi LG i JG nie maja też rozbudowanych okręgówek. A jak podejrzewam sama Legnica mogłaby ze 2-3 drużyny wystawić, które spokojnie mogłyby powalczyć w III lidze.

Jest zatem nad czym się zastanawiać.

Rozumiem, że propozycja p. Arleny wynikała też z chęci obnizenia kosztów ligi?

Marek Ścisły

Więcej
5 lata 9 miesiąc temu #169 przez Piotr Klukiewicz
Piotr Klukiewicz odpowiedział w temacie: 3 Liga
Powyższy problem doskonale widać w ligach juniorskich ponieważ III liga która jest otwarta i droga gromadzi małą ilość drużyn, a IV,która jest dużo tańsza gromadzi bardzo dużą liczbę ekip. Czyli kluby nie są zainteresowane awansem, a rywalizacją na Dolnym Śląsku. To samo tworzy się w lidze seniorów gdzie w tym roku nikt nie skorzystał z prawa awansu (podejrzewam gdyby przepytać wszystkie drużyny grające w ligach o chęć grania w II lidze to Pęgów by awansował do II ligi choć nie zdobył awansu do III.). Może trzeba zrobić rozgrywki drużynowe dolnośląskie, bez ograniczeń(gry w wyższych ligach) o mistrzostwo Dolnego Śląska ( z podziałem na podokręgi) i pucharowe otwarte o awans do II ligi gdzie każdy się może zgłosić, ale jak awansuje to bezwzględnie musi na II ligę pojechać(jak nie pojedzie to przez dwa lata nie może grać w pucharze)
Pozdrawiam Piotrek

Więcej
5 lata 9 miesiąc temu #168 przez Marek Ścisły
Przepraszam, nie jest mowa tylko o propozycji pólnoc-południe, bo taka propozycja została wyłącznie przez Panią zaproponowana, a to jeszcze nie dialog.
Ja stawiam propozycje:
- 3 liga bez regionalnego podziału - bo to już mamy w okręgówkach,
- ewentualny podział na wschód-zachód i tylko dlatego żeby urozmaicić rozgrywki tego szczebla i tylko dlatego że wschód-zachód pozwoli wyłonic dwie grupy o podobnej sile gry.

Ale te 3 propozycje: Pani i dwie moje to strata czasu, bo nie rozwiążą problemów np. walkowerów i innych kontrowersji sygnalizowanych przez A.Adamka i M.Wróbla .

Zachęcam też innych szachistów, kierowników drużyn do wyartykułowania swoich bolączek dot. 3 ligi, które pozwolą decydentom na odprawie ligi podjąć decyzje :)

Marek Ścisły

Więcej
5 lata 9 miesiąc temu #167 przez Arlena Kramnik
Arlena Kramnik odpowiedział w temacie: 3 Liga
Z całym szacunkiem ,ale mowa jest o północ ,południe (3 lidze wałbrzyskiej)I to wolałabym ,aby było ,, przekornie,, zaproponowane.

Więcej
5 lata 9 miesiąc temu #164 przez Marek Ścisły
To nie są obawy. Tylko przewiduję jałowe spory i dyskusje typu: dlaczego trafiłem do takiej grupy, a nie innej?

Przekornie zaproponuję podział: wschód (Wrocław-Wałbrzych) - zachód (Legnica-Jelenia Góra).

Przy Pani propozycji powstałaby grupa północna bardzo silna i południowa dużo słabsza - oceny dokonałem na podstawie klubów, które występują w wyższych ligach.

Proszę zauważyć za na skład III pracują ligi okręgowe i system promocji z tychże lig, który już moim zdaniem wystarczająco i w miarę równomiernie angażuje zespoły z całego województwa.

Marek Ścisły

Więcej
5 lata 9 miesiąc temu #163 przez Arlena Kramnik
Arlena Kramnik odpowiedział w temacie: 3 Liga
Drużyny zostaną podzielona na dwie grupy zgodnie z przynależnością geograficzną (północ, południe). Istnieje możliwość przesunięcia drużyn tak aby grupy były zbliżone ilościowo.
Świdnica i Jelenia Góra z powodzeniem mogą grać w Wałbrzyskiej 3lidze. (Legnica jak wyżej jest napisane. )Skąd te obawy?! . Ile drużyn awansuje do drugiej...? Najlepsza się wyłoni . Więc czemu opory !? Skoro są drużyny na stworzenie III Ligii Wałbrzyskiej to czemu blokować pomysł. A dojazdy dużo krótsze i termin rozgrywek może być inny. Wałbrzych, Radków, Polanica, Żarów, Świdnica , Kamienna Góra, Przedwojów, Bolków Dierżoniów ,Jaworzyna, Jelenia Góra … są też miasta w których grają 2 mocne zespoły.

Czas generowania strony: 0.089 s.

Forum najnowsze posty

Logowanie

(C) Dolnośląski Związek Szachowy     ul. Borowska 1-3 50-529 Wrocław