Pytanie Regulamin Kwalifikacyjny - nowy...

Więcej
6 lata 9 miesiąc temu #851 przez Tomasz Ptaszyński
Tomasz Ptaszyński odpowiedział w temacie: Regulamin Kwalifikacyjny - nowy...

Wiesław Janocha napisał: Czy zmiana obliczania wyniku rankingowego wykluczająca ranking własny jest słuszna? Ranking uzyskany liczy się podobnie jak ranking ELO, gdzie też bierze się pod uwagę tylko rankingi przeciwników.

To akurat uważam za słuszną decyzję, boć przecież Ru powinno określać siłę gry zawodnika w turnieju, a ona nie zależy od posiadanego rankingu/kategorii lecz aktualnej dyspozycji zawodnika.
Jednak od 1 marca 2014 PZSzach odchodzi o tego pomysłu, a szkoda.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
6 lata 9 miesiąc temu #850 przez Tomasz Ptaszyński
Prezes Tomasz Delega czyta fora, i już zaklepano nowy regulamin klasyfikacyjny (poprzedni był kwalifikacyjny).
Pomyślano też o użytkownikach firmowego programu PZSzach - CAP (ChessArbiter Pro).
pzszach.org.pl/index.php?idm=3&idm2=3&idm3=302&id=1675

Więcej
6 lata 9 miesiąc temu #847 przez Franciszek A. Jankowski
Franciszek A. Jankowski odpowiedział w temacie: Regulamin Kwalifikacyjny - nowy...
Ciekawy głos w dyskusji na temat nowego regulaminu klasyfikacyjnego i mistrzostw Polski juniorów na stronie szachmistrz.pl/rankingi-nie-graja-bez-ra...nak-nie-zagrasz.html
Polecam.
Franciszek Jankowski

Więcej
6 lata 9 miesiąc temu #846 przez Wiesław Janocha
Wiesław Janocha odpowiedział w temacie: Regulamin Kwalifikacyjny - nowy...
Witam.

Powracam do ciekawego wątku oceniającego nowy Regulamin Kwalifikacyjny PZSzach. Niemal wszystkie głosy na naszym forum ostro krytykują ten dokument. Mam wrażenie, że część krytyki wynika z niedokładnego przeczytania regulaminu...
Regulamin wydaje mi się dokumentem dość spójnym, na pewno ułatwiającym organizację turniejów na kategorie okręgowe (II kat. można zdobyć w jeden dzień) oraz zdobywanie tych kategorii (wystarcza 5 partii).
Można się zastanawiać czy to zmiany na lepsze? Życie jednak przyspiesza i jak widać szachy też...
Kiedyś, aby zdobyć V kategorię trzeba było znać zapis i grać w długim turnieju (1 runda dziennie!). Dziś jest zupełnie inaczej. Czy lepiej? Każdy może to ocenić. Kiedyś pierwszy mecz Karpow-Kasparow trwał 5 miesięcy. Dzisiaj jest to niewyobrażalne. Mecz Anand-Carlsen trwał niecały miesiąc. Czy to lepiej?

Zmiany w przepisach ułatwiają zdobywanie kategorii okręgowych, z centralnymi tak łatwo już nie jest. Do zdobycia I kat. potrzebne jest 17 partii. Do zdobycia tytułu kandydata na mistrza oprócz 17 partii potrzebne jest też posiadanie dość wysokiego rankingu ELO. To powinno wystarczyć do powstrzymania zbyt wysokiej inflacji rankingowej...

Czy zmiana obliczania wyniku rankingowego wykluczająca ranking własny jest słuszna? Ranking uzyskany liczy się podobnie jak ranking ELO, gdzie też bierze się pod uwagę tylko rankingi przeciwników.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie i zapraszam do dyskusji :)
Wiesław Janocha
PS. Opinia, że ten regulamin napisano tylko dla pieniędzy wydaje mi się mocno kontrowersyjna. ;)

Więcej
6 lata 9 miesiąc temu #761 przez Maciej Stelmaszuk
Maciej Stelmaszuk odpowiedział w temacie: Regulamin Kwalifikacyjny - nowy...
Czyli niedługo normy kandydackie będziemy wygrywać w czipsach.

Więcej
6 lata 9 miesiąc temu #750 przez ArturAdamek
ArturAdamek odpowiedział w temacie: Regulamin Kwalifikacyjny - nowy...

Marek Ścisły napisał: Orientujecie się, czy w PZSzach jest zwyczaj (a może regulamin) konsultacji branżowych?

swego rodzaju "konsultacje" odbywały się na forum sędziowskim PZSZach:
pzszach.org.pl/forum/viewtopic.php?t=152...903f2e4aa075a9c7f6a5

z prowadzonej dyskusji wynika, że były pomysły uzyskania do II kategorii tempem P-30 a na I P-60

• PawelKowalczyk
  • PawelKowalczyk Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty forowicz
  • Złoty forowicz
  • Cogito Ergo Sum
Więcej
6 lata 10 miesiąc temu #749 przez PawelKowalczyk
PawelKowalczyk odpowiedział w temacie: Regulamin Kwalifikacyjny - nowy...
Witamy w świecie, w którym za pieniądze można już kupić absolutnie wszystko i to w dodatku zgodnie z przepisami ! LMFAO

Jestem człowiekiem i nic co ludzkie nie jest mi obce!

Więcej
6 lata 10 miesiąc temu #747 przez Marek Ścisły
Marek Ścisły odpowiedział w temacie: Regulamin Kwalifikacyjny - nowy...
Orientujecie się, czy w PZSzach jest zwyczaj (a może regulamin) konsultacji branżowych?

Własnie "padłem ofiarą" nowego regulaminu i zrobiłem kategorię z 5 partii. A po dyskusji na forum zaczynam mieć coraz większe kompleksy...
Na pocieszenie mam cytat ze znanego wrocławskiego trenera: Kategorię trzeba wziąć, a potem do niej dorosnąć :)

Marek Ścisły

Więcej
6 lata 10 miesiąc temu - 6 lata 10 miesiąc temu #746 przez Szachy
Szachy odpowiedział w temacie: Regulamin Kwalifikacyjny - nowy...
Idąc tropem PZSZACH'u (czyt. zarobienia szybko pieniędzy) mam dla nich ciekawą propozycję. Niech zrobią loterię. Każdy z uczestników wpłaci po 100 zł, a kilku wylosowanych szczęśliwców otrzymam tytuł mistrza, albo specjalny tytuł GM_PZSZACH.

Damian Baliński
Ostatnio zmieniany: 6 lata 10 miesiąc temu przez Szachy.

Więcej
6 lata 10 miesiąc temu - 6 lata 10 miesiąc temu #744 przez Tomasz Ptaszyński
Regulamin był pisany "na kolanie", dlatego są błędy i "ukryte myśli". Czekam na nową wersję, aneks lub interpretacje. Teraz jedynie możemy się domyślać co autor miał na myśli.
Według mnie, kategorię centralną (również w formie tytułu) można mieć z minimum 17 partii. Nie jest to napisane wprost, bo w "A.3.5. Normy muszą obejmować minimum 17 partii" ale również "A.2.6. Zawodnik który zdobędzie normę/y na wyższą kategorię centralną z minimum 9 partii otrzymuje nową punktację rankingową". Czyli można mieć normę z 9 ale wymaga się 17 - domyślnie normę pomylono z kategorią. Jak się je rozdzieli, to mamy:
  • norma - minimum 5 partii
  • norma z plusem - minimum 9 partii
  • kategoria - minimum 17 partii
np.:
  • 2 normy z 6 partii i 1 norma z 5 partii
  • 1 norma z 10 partii (mamy bonus rankingowy - plusa) i 2 normy z 5 partii
  • 2 normy z 9 partii (mamy bonus rankingowy - plusa)
"Wgryzając" się w numerację punktów można się wiele dziwności doszukać. Jednak znając dokumenty PZSzach należy założyć dobrze filtrujące okulary aby coś konkretnego wyczytać (odcyfrowując myśli autora lub autorów).
Odnośnie formy edycyjnej, to napiszę tylko, że gimnazjaliści powinni to lepiej wykonać.
Ostatnio zmieniany: 6 lata 10 miesiąc temu przez Tomasz Ptaszyński.

Czas generowania strony: 0.094 s.

Forum najnowsze posty

Logowanie

(C) Dolnośląski Związek Szachowy     ul. Borowska 1-3 50-529 Wrocław