Olimpiada Szachowa - Turyn 2006

Olimpiadatransmisja on-line
W 37 Olimpiadzie Szachowej Polki zajęły 20, a Polacy 21 miejsce.
XIII runda:
(m) Ukraina 3-1 Polska
(k) Polska 0,5-2,5 Gruzja

Olimpiadę w 2010 zorganizuje Chanty Mansijsk (w 2008 Drezno)

Olimpijskie ślubowanie szachistów w niemiłej atmosferze

20 maja do rozpoczyna się 37 Olimpiada Szachowa w Turnynie.

Wyniki , transmisje, newsy znajdują się na stronie: http://www.chessolympiad-torino2006.org

Z naszego województwa do drużyny kobiecej zakwalifikowała się Mistrzyni Polski WGM Jolanta Zawadzka.

PZSzach donosi:

Składy naszych drużyn, ustalone ostatecznie w trakcie odbywającego się zgrupowania w Zakopanem są następujące (w kolejności szachownic): Panie:
1. mm Iweta Radziewicz
2. amk Jolanta Zawadzka
3. mfk Marta Przeździecka
4. mmk Joanna Majdan

Panowie:
1. am Bartosz Soćko
2. am Bartłomiej Macieja
3. am Robert Kempiński
4. am Mateusz Bartel
5. am Radosław Wojtaszek
6. mm Paweł Czarnota

    Spotkanie naszych olimpijczyków oraz przedstawicieli PZSzach i centralnych władz sportowych z dziennikarzami rozpocznie się w piątek 19 maja 2006 r. o godz. 12:00, a ślubowanie nastąpi o godz. 13:00, w sali konferencyjnej Centrum Olimpijskiego (IV p.)
w Warszawie przy ul. Wybrzeże Gdyńskie 4.

 

PAP

Olimpijskie ślubowanie szachistów w niemiłej atmosferze PAP - dodane 1 godzinę i 47 minut temu

W niezbyt miłej atmosferze odbyła się w Centrum Olimpijskim w Warszawie uroczystość ślubowania reprezentacji Polski na rozpoczynającą się w niedzielę w Turynie Olimpiadę Szachową. Powodem były m.in. mało precyzyjne kryteria ustalania składu oraz ignorowanie zawodników przez zarząd związku.

Uroczystość ślubowania poprzedziła konferencja prasowa, podczas której liderka kobiecego zespołu, Iweta Radziewicz apelowała do zarządu o wcześniejsze podawanie zasad powoływania do reprezentacji. "Skład drużyny na olimpiadę wzbudził bardzo duże kontrowersje, gdyż nie było jasnych kryteriów. I to nie tylko w przypadku tej imprezy, a postulaty czy uwagi ze strony Rady Zawodniczej są ignorowane przez zarząd".

Z podobnym apelem zwrócił się przewodniczący Rady Zawodniczej, były mistrz Europy Bartłomiej Macieja, pytając, czy głosowanie zarządu nad składem to jedyne kryterium? Jak ujawnił, na żadne pismo, a było ich kilka, złożone w imieniu szachistów nie otrzymał odpowiedzi. "To przykre, ale już rok czekamy. Poza tym apeluję, by nie fałszować argumentacji, z jakich powodów nie ma w reprezentacji dwóch najlepszych obecnie w Polsce zawodników - Michała Krasenkowa i Kamila Mitonia, jedynych z czołowej setki rankingu FIDE".

W zespole kobiet zabrakło Joanny Dworakowskiej, która w początkowej wersji składu - obok Beaty Kądziołki i Joanny Majdan - była rezerwową. Po rezygnacji z udziału w olimpiadzie Moniki Soćko (z uwagi na urodzone w styczniu dziecko), jej miejsce zajęła Majdan. W porównaniu z Dworakowską ma znacznie mniejsze osiągnięcia. Dworakowska 14 maja wywalczyła brązowy medal w mistrzostwach Europy w szachach szybkich, a wcześniej, w 2005 przyczyniła się do zdobycia przez drużynę złotego medalu mistrzostw kontynentu, zaś w 2002 - brązowego medalu olimpijskiego.

"Ponieważ nikt ze mną nie raczył rozmawiać, ani trenerzy, ani prezes związku, złożyłam dziś pismo na ręce pana Janusza Wody, informując także ministerstwo sportu" - wyjawiła Dworakowska.

Odpowiadając na zarzuty prezes Woda powiedział, że kryteria - sportowe i odpowiednia postawa - były właściwe i jest przekonany, że skład jest dobry. Pytany, kto weźmie na siebie odpowiedzialność za słabe wyniki w Turynie, bo sukces będzie miał wielu ojców, prezes uchylał się od jednoznacznej odpowiedzi.

Jak podkreślał, nie dopuszcza ewentualności, że w mieście niedawnych zimowych igrzysk występ szachistów będzie nieudany. W końcu oświadczył: "Proszę napisać, że odpowiedzialność biorę na siebie". Nie chciał ujawnić jak głosował zarząd. "To słodka tajemnica". Przyznał jednak, że nie było pełnej jasności, co do ustalenia składu reprezentacji.

Po tym głos zabrał wiceprezes ds. szkolenia Jacek Bielczyk i dodał: "Ja też biorę na siebie odpowiedzialność".

Janusz Woda pytany, dlaczego nie zaproszono na uroczystość ślubowania przedstawicieli klubów, z których pochodzą reprezentanci, ich trenerów czy sponsorów, odpowiedział: "Mieliśmy dużo pracy i nie starczyło czasu, ale zaprosimy na uroczystość 80- lecia związku".

Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Piotr Nurowski podkreślił wyraźnie, że najważniejszą osobą w sporcie jest zawodnik. "Z pełnym szacunkiem dla zarządu, trenerów, lekarzy, ale podmiotem numer jeden jest zawodniczka i zawodnik, a my, wobec nich, pełnimy funkcje służebne".

W 37. Olimpiadzie Szachowej mężczyzn Polska reprezentowana będzie przez 6 zawodników, a w 22. Olimpiadzie Szachowej kobiet przez 4 zawodniczki. Trzynastorundowy turniej rozgrywany będzie w Turynie od 21 maja do 4 czerwca.

W poprzedniej imprezie, dwa lata temu na Majorce, Polki zajęły dziesiąte miejsce, a Polacy dwunaste. Mistrzowskich tytułów bronić będą w Turynie Ukraińcy oraz Chinki.

Skład reprezentacji Polski:

mężczyźni: Mateusz Bartel, Bartłomiej Macieja, Robert Kempiński, Bartosz Soćko (wszyscy KS Polonia Plus GSM Warszawa), Radosław Wojtaszek (MTSz Kwidzyn), Paweł Czarnota (LKS Kłos Czarny Koń Olkusz);

kobiety: Iweta Radziewicz (GKSz Polfa Grodzisk Mazowiecki), Jolanta Zawadzka (MUKS MDK Śródmieście Wrocław), Marta Przeździecka (UMKS Jaćwież Suwałki), Joanna Majdan (Hetman Politechnika Koszalin).

Forum najnowsze posty

Facebook

Logowanie

(C) Dolnośląski Związek Szachowy     ul. Borowska 1-3 50-529 Wrocław