Wyniki turniejów

Jolanta Zawadzka w Pucharze Świata Kobiet!

Bardzo dobre wieści z tureckiej Antalayi. Jolanta Zawadzka(Polonia Wrocław) zajmuje 11 miejsce w Mistrzostwach Europy Kobiet, co daje jej awans do Pucharu Świata! Jola po przeciętnym starcie (2 z 4) wygrała aż 4 partie z rzędu, w tym z rozstawioną z 1 nr startowym Aleksandrą Goraychkiną. W przedostatniej rundzie pokonała jeszcze turniejową "trójkę" Belę Khotenashvili. W zawodach wystąpiła również Joanna Majdan (Wieża Pęgów), zajmując 45 miejsce. Warto dodać, że mistrzynią Europy została żona polskiego superarcymistrza Radosława Wojtaszka Alina Kashlinskaya, a 14 miejsce również premiowane awansem do PŚ zajęła Monika Soćko. Pełne wyniki: http://chess-results.com/tnr423302.aspx?lan=3&art=1&rd=11&flag=30

Władysław Pojedziniec i Ryszard Grossmann z medalami Mistrzostw Polski Seniorów!

W dniach 8-14.04 w Ustroniu odbyły się Mistrzostwa Polski Seniorów 55+. W turnieju wśród aż 171 uczestników wystąpiła również liczna grupa dolnoślązaków. Najlepiej z naszych reprezentantów spisał się Edward Helaszek (Wieża Pęgów), zajmując 14 miejsce. Najważniejsze były dla nas jednak miejsca uzyskane w poszczególnych grupach wiekowych. I tak w kategorii 75+ zwyciężył FM Władysław Pojedziniec (Hetman Wrocław), sklasyfikowany ogólnie na 18 miejscu. Uzyskał tym samym tytuł mistrza Polski seniorów powyżej 75 lat!!! Natomiast w przedziale wiekowym 66-75 srebrny medal wywalczył FM Ryszard Grossmann (Wieża Pęgów), 15 zawodnik całych mistrzostw. Gratulujemy uzyskanych medali i podziwiamy szachową długowieczność!

Marcin Tazbir z medalem Mistrzostw Świata!

W dniach 6-14.04.2019 w Cagliari odbyły się Mistrzostwa Świata Osób Niewidomych i Słabowidzących. Do Włoch wybrała się 10-osobowa reprezentacja Polski, w której znalazł się zawodnik Polonii Wrocław Marcin Tazbir! Dolnoślązak rozstawiony z 1. numerem startowym (na 86 zawodników) z wynikiem 7 pkt z 9 partii zdobył brązowy medal! Do pełni szczęścia zabrakło Marcinowi wygranej w ostatnie rundzie z reprezentantem Czarnogóry Predragiem Nikaciem, który okazał się zwyciezcą całych zawodów. Tym niemniej gratulujemy!

Medale na Mistrzostwach Polski w Szachach Błyskawicznych!

Drużynowe Mistrzostwa Polski w Szachach Błyskawicznych stają się dla naszych klubów powoli ulubionym turniejem. Po medalach w Szczawnie-Zdroju również w Katowicach spisaliśmy się bardzo dobrze. W turnieju kobiecym było nawet blisko złota, niestety Marta Bartel i Ewa Przeździecka przegrały ostatni mecz i Biały Król Wisznia Mała będzie musiała zadowolić się brązowym medalem. Wygrywa Czarny Koń Olkusz przed Solnym Grzybowo. W turnieju męskim spisujemy się jeszcze lepiej. Wygrywa co prawda bezkonkurencyjna wczoraj Akademia Szachowa Gliwice, ale dalsze miejsca na podium zajmują już kluby dolnośląskie. I tak srebrny medal zdobywa Wieża Pęgów w składzie: Vojtech Plat, Wojciech Moranda, Marcin Dziuba, Paweł Kowalczyk, Damian Wcisło natomiast brązowy Votum SA Polonia Wrocław w zestawieniu: Mateusz Bartel, Kamil Stachowiak, Oskar Wieczorek, Szymon Gumularz. Gratulujemy naszym medalistom!

Dolnośląski Turniej Finałowy "Edukacja przez Szachy w Szkole"

Po raz drugi z rzędu Lubin gościł młodych szachistów z całego województwa w ramach Dolnośląskiego Turnieju Finałowego Projektu "Edukacja przez Szachy w Szkole".

Impreza odbywała się w pięknej i przestronnej hali widowisko-sportowej RCS Lubin. Zawody z roku na rok zyskują na popularności- w obecnej edycji udział wzięło aż 468 zawodników, którzy grali w 6 grupach turniejowych. Do klasyfikacji drużynowej brano pod uwagę 10 najlepiej punktujących z każdej szkoły. Dziękujemy wszystkim szkołom, które wzięły udział w zawodach, liczymy że za rok uda się spotkać w jeszcze większym gronie!

Czytaj więcej: Dolnośląski Turniej Finałowy "Edukacja przez Szachy w Szkole"

Jerzy Kubień i Aneta Korościel Mistrzami Polski Amatorów!!!

Tradycyjnie na wiosnę w Pęgowie rozegrano Mistrzostwa Polski Amatorów w Szachach Szybkich. Jak co roku przy dobrej frekwencji, tym razem wystąpiły 184 osoby. Zwyciężył legendarny wrocławski FM Jerzy Kubień, reprezentujący aktualnie Wieżę Pęgów. Uzyskał 8 pkt z 9 partii i wyprzedził kolejnego dolnoślązaka Emila Osińskiego (Hetman Wrocław) i Mateusza Małaczka. Świetnie spisała się Aneta Korościel ( Wieża Pęgów) która zajęła 5 msc w klasyfikacji ogólnej i zdobyła złoty medal wśród kobiet. Pozostałe "krążki" wśród pań zdobyły studenka Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu Maria Leks oraz Anna Łukasiewicz (UKS SP 3 w Bogatyni). Reprezentanci dolnośląskich klubów przywożą więc z Pęgowa aż 4 medale oraz parę miejsc w pierwszej dziesiątce które uzyskali: 6. Mikołaj Kowalczuk (Skoczek Milicz) 7. Ryszard Grossmann (Wieża Pęgów) 9. Jerzy Krupa (AZS Vratislavia) 10. Edward Helaszek (Wieża Pęgów)

Mateusz Bartel w Pucharze Świata!

Obraz może zawierać: 1 osoba

Na rozegranych w stolicy Macedonii Północnej Skopje Mistrzostwach Europy w Szachach Klasycznych znakomicie spisał się Mateusz Bartel (Polonia Wrocław). "Polonista" klasyfikowany z 73 rankingiem startowym uzyskał 7.5 pkt z 11 partii co wystarczyło do zajęcia 22 miejsca i awansu do Pucharu Świata!!! Kluczowa była wygrana w ostatniej rundzie z łotewskim arcymistrzem Igorem Kovalenko. Warto dodać, że jeszcze lepiej w turnieju spisał się Kacper Piorun, zdobywając brązowy medal. Puchar Świata w którym wystąpia obaj wspomnieni zawodnicy oraz Radosław Wojtaszek i Jan Krzysztof-Duda odbędzie się we wrześniu w Khanty-Mansiysku. Pełne wyniki: http://chess-results.com/tnr404992.aspx?lan=3&art=1&rd=11&fedb=POL&turdet=YES&flag=30

Oskar Wieczorek arcymistrzem!

Zawodnik Polonii Wrocław 25-letni wrocławianin Oskar Wieczorek został 51 polskim arcymistrzem! Ostatnią normę wypełnił w rozgrywkach 2 Ligi Niemieckiej Południowej wynikiem 7/9. Poprzednie normy Oskar uzyskał na Polskiej Ekstralidze (2016) i w Pucharze Wojewody (2018).

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

(C) Dolnośląski Związek Szachowy     ul. Borowska 1-3 50-529 Wrocław