Artykuły

Eliminacje Międzywojewódzkie Strefy Lubusko – Dolnośląskiej do Finałów Mistrzostw Polski Juniorów - 11-16.10.2013r.

Eliminacje Międzywojewódzkie Strefy Lubusko – Dolnośląskiej do Finałów Mistrzostw Polski Juniorów
RADKÓW, 11-16.10.2013

   

Walczyliśmy o awans do MISTRZOSTW POLSKI W 2014 ROKU! Promocję uzyskiwało po 4 najlepszych zawodników w grupach do lat 11, 13, 15, 17,  a do lat 9 awansuje po 6 najlepszych zawodników. Szczegóły w "Czytaj więcej...".

Serwisy turniejowe:

Dziewczęta do lat 9 | Dziewczęta do lat 11 | Dziewczęta do lat 13
Chłopcy do lat 9Chłopcy do lat 11Chłopcy do lat 13Chłopcy do lat 15Chłopcy do lat 17 

REGULAMIN-KOMUNIKAT | WITRYNA ORGANIZATORA | GALERIA

Dzień 6 - rundy finałowe

Przed ostatnią rundą w grupach C-17 i C-15 znanalismy już wszystkich finalistów. W pozostałych trwała walka o ostatnie miejsca premiowane awansem.

Kazimierz Szydełko - gospodarz turnieju - podsumował: Tegoroczny Makroregion pod względem liczebności zawodników jest w porównaniu do roku ubiegłego bardziej liczny, mamy od tego roku tylko 8 grup odpadły dwie kategorie dziewcząt D -15 i D 17 i z tego należy się cieszyć.

Jeszcze dwa dni przed zawodami mieliśmy ponad setkę zawodników, ale z różnych przyczyn nie dojechali.
Jako prezes UKS GIECEK Radków jestem bardzo zadowolony z przydzielenia nam organizacji tak ważnej imprezy, myślę że z tego zadania wywiązaliśmy się należycie. Oprócz aspektu sportowego moją ambicją było pokazanie terenów u podnóża Gór Stołowych, które nie wszystkim są znane.
Wydłużenie o jeden dzień Makroregionu uważam przy 9 rundach obowiązkiem dla organizatora na przyszłość tak aby nie męczyć 9 czy 11 latków. 

 

Dzień 5 - rundy ... przedostatnie

Różna ilość zawodników w poszczególnych grupach wiekowych, spowodowała że nie wszystkie grupy grają rund 7. Ale pewne jest jedno, iż w piątym dniu zawodów, rozegrane zostaną rundy przedostatnie.

I znów dzień pełen niespodzianek: remis Katarzyny Walczyk z wyżej notowaną Agatą Dwilewicz powoduje, że w ostatniej rundzie aż 4 z 5 zawodniczek jest zagrożonych zajęciem ostatniego, nie dającego awansu, miejsca.

Mecze są coraz bardziej zacięte. W grupie C-13 partia Sernecki - Bogut trwała 4,5 godz. (92 pos.)! Rekordowo długo - dla tej grupy - grały też dziewczynki do lat 9. W partii Jędrzejko - Szewc wykonano 95 pos. w 2,5 godz.

  Dzień 4 - rundy IV i V

Dziś osiągniemy półmetek zawodów. Sytuacja we wszystkich grupach zaczyna się klarować, a grupa zawodników liczących na awans mocno się przerzedziła.

W C-15 kolejna porażka Przemysława Piotrowskiego i już 1,5 punktu straty do miejsca premiowanego awansem. Prawdziwą furorę w tej grupie robi Maciej Korpalski, który pokonując wyżej notowanych zawodników zajmuje wysokie trzecie miejsce z dużymi szansami na awans.

W grupie D-13 remis Anny Karykowskiej powoduje, że nie zapadły jeszcze rozstrzygnięcia dot. awansu - z grupy tej odpada tylko jedna zawodniczka.

 

 

 

 ... a między rundami

Pobyt w Radkowie to nie tylko zmagania szachowe. Był czas na tradycyjne pieczenie kiełbasek oraz na mecz piłki nożnej: Lubuskie kontra Dolny Śląsk. Jak przystało na rangę spotkania mecz rozegrany został przy sztucznym świetle. Wynik został ustalony po zamieszczeniu tej wiadomości ... ;)

 

 

 

 

 Dzień 3 - runda III i IV

Dziś nieco luźniejszy dzień, gdyż w grupach D-9 i D-13 gramy tylko jedną rundę.

Zdjęcie: Zawodnikom przygląda się Wiceprezes DZSzach ds Młodzieżowych - Olga Lisowska.

W rundzie trzeciej w grupie C-15 pewną niespodzianką jest porażka Przemysława Piotrowskiego z Krzysztofem Kanickim, która spycha - póki co - zawodnika Polonii poza  miejsce premiowane awansem.

C-17: Niespodziewanym zwycięstwem Piotra Marko zakończył się pojedynek z Radosławem Świderskim. Obu zawodników dzieli blisko 400 "oczek" Elo.  

 

Dzień 2 - rundy I i II

Zapadają pierwsze rozstrzygnięcia. W pierwszej rundzie tematem nr 1 był zakaz składania remisów przed 40 posunięciem. 

Runda druga przyniosła kilka niespodzianek. Za takowe należy uznać zwycięstwo niżej notowanego Mikołaja Molendę nad Bartoszem Miszkieło (grupa C-13) oraz Grzegorza Nun nad Radosławem Świderskim (w jedynej rundzie grupy C-17), czy remis Krzysztofa Kanickiego z Krzysztofem Czerniawskim (grupa C-15). 

 

Dzień 1 - odprawa 

Odprawa technicznaZ perypetiami dotarły do Radkowa ekipy - reprezentanci obu województw. Z uwagi na niższą od spodziewanej frekwencję, większość grup rozegrana zostanie systemem kołowym.

Na starcie stanęło 24 dziewcząt i 65 chłopców.

Zdjęcie: Godz. 21:00 - odprawa zawodników

 

 

 


 

KOMUNIKAT ORGANIZACYJNY

ORGANIZATOR
Dolnośląski Związek Szachowy, UKS GIECEK Radków, Gmina Radków
Kierownik zawodów: Kazimierz Szydełko tel. 695 707 593 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

CEL
Wyłonienie zawodników awansujących do Finałów Mistrzostw Polski Młodzików do lat 10, Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Umysłowych do lat 12 i 14 oraz Mistrzostw Polski Juniorów do 16 i 18 lat.
Popularyzacja i podnoszenie poziomu sportu szachowego wśród młodzieży.
Umożliwienie zawodnikom zdobywania wyższych kategorii szachowych.

TERMIN I MIEJSCE
11.-16. października 2013 CAMP Radków przy Zalewie ul. Kolonia Leśna 2
Przyjazdy 11.10.2013 od godz. 14-tej, kolacja o 18:30.
Odprawa techniczna o 20:00

UCZESTNICTWO
Prawo startu mają obywatele polscy (oraz obywatele państw UE zamieszkujący w Polsce). Dodatkowe miejsca w rozgrywkach mają zawodnicy, którzy w bieżącym roku w finałach uzyskali co najmniej 50% punktów (starszy rocznik) lub 40% punktów (młodszy rocznik).
Zawodnik posiadający już uprawnienia do gry w finale, w przypadku startu w eliminacjach strefowych przekazuje swoje uprawnienie imienne awansu na rzecz grupy, w której startuje (zwiększa limit awansujących o 1 miejsce) i awans do finału musi sobie ponownie wywalczyć.
Warunkiem dopuszczenia do zawodów jest okazanie przed odprawą techniczną legitymacji szkolnej lub innego dokumentu tożsamości oraz posiadanie ważnej licencji zawodniczej PZSzach.

SYSTEM ROZGRYWEK
Mistrzostwa rozgrywane będą systemem szwajcarskim na dystansie 7-9 rund, przy minimum 13 startujących w grupie. Przy udziale 10 lub mniej zawodników obowiązuje system kołowy lub dwukołowy. Dla 11-12 zawodników system rozgrywek określa sędzia główny.
Grupy wiekowe:
a) dziewczęta do lat 9 (rocznik 2004 i młodsze);
b) chłopcy do lat 9 (rocznik 2004 i młodsi);
c) dziewczęta do lat 11 (roczniki 2002 i 2003);
d) chłopcy do lat 11 (roczniki 2002 i 2003);
e) dziewczęta do lat 13 (roczniki 2000 i 2001);
f) chłopcy do lat 13 (roczniki 2000 i 2001);
g) chłopcy do lat 15 (roczniki 1998 i 1999);
h) chłopcy do lat 17 (roczniki 1996 i 1997);
Turnieje w różnych grupach wiekowych – w przypadku mniejszej liczby zawodników – nie będą łączone.
Tempo gry - 90 minut na całą partię dla zawodnika i dodatkowo po 30 sekund na każdy ruch od początku partii.
Obowiązują aktualne przepisy FIDE. Obowiązuje zakaz zgadzania się remis przed wykonaniem 40 posunięcia czarnych. Zawodnicy łamiący zakaz będą karani porażką.
Każdy zawodnik, który pojawi się przy szachownicy (stoliku) z opóźnieniem większym niż 15 minut od rozpoczęcia rundy, przegrywa partię.
W sprawach spornych nie objętych regulaminem decyduje sędzia główny zawodów.
Wszystkie grupy zostaną wysłane do oceny rankingowej FIDE, jeżeli zostaną spełnione niezbędne do tego warunki.

OPŁATY
Opłata klasyfikacyjno–rankingowa PZSzach. w wysokości 20zł (tylko w grupach do 9, 15 i 17 lat), płatna na miejscu zawodów. Wpisowe w wysokości 20 zł płatne na miejscu zawodów (tylko w grupach do 9, 15 i 17 lat).


ZAKWATEROWANIE I WYŻYWIENIE
Pokój 2-3-osobowy 72 zł/osobodzień x 5 dni = 360zł
Pokój 1-osobowy 90 zł/osobodzień x 5 dni = 450zł
Pokoje posiadają łazienkę i Internet w gniazdku (trzeba posiadać własny kabel RJ45)
Opłaty za pobyt proszę dokonywać przelewem na konto w terminie do 4.10.2013
UKS GIECEK Radków; ul. Handlowa 11, 57-420 Radków
nr konta: 27 1020 5112 0000 7702 0107 1760
W wyjątkowych sytuacjach, informując kierownika zawodów, można dokonać opłaty gotówkowej w dniu przyjazdu po uprzednim zgłoszeniu ilościowym ilości osób do dnia 4.10.2013.

REZERWACJA NOCLEGÓW
Zgłoszenia ilościowe na zakwaterowanie i wyżywienie z podaniem rezerwacji pokoi przyjmuje do dnia 4.10.2013 kierownik zawodów Kazimierz Szydełko e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. 695-707-593.

ZGŁOSZENIA
Zgłoszenia proszę wysyłać do sędziego głównego: Aleksander Sokólski e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. 883-976-476 lub poprzez formularze zgłoszeniowe na stronie www.dzszach.pl

NAGRODY
AWANS DO FINAŁÓW MISTRZOSTW POLSKI W 2014 ROKU - uzyskuje po 4 najlepszych zawodników w grupach do lat 11, 13, 15, 17, a do lat 9 awansuje po 6 najlepszych zawodników.
Puchary dla zwycięzców grup oraz medale, dyplomy za miejsca I - III.
Nagrody rzeczowe za miejsca I – VI.

POSTANOWIENIA KOŃCOWE:
zawodnicy startujący w turnieju przebywają pod opieką opiekunów przez cały czas trwania zawodów.
za stan zdrowia i ubezpieczenie zawodników odpowiadają kluby i jednostki delegujące.
ostateczna interpretacja komunikatu należy do organizatora.
organizator zastrzega sobie możliwość wprowadzenia zmian technicznych.